فتح نیوکمپ و دیگر هیچ !زمان ارسال : سه شنبه, ۲۴ مرداد, ۱۳۹۶, ۱۵:۱۸   توسط : مدیریت

فتح نیوکمپ و دیگر هیچ !به رسم هر ساله یک هفته قبل از شروع مسابقات لالیگا دیدار سوپر جام اسپانیا برگزار گردید و در دیدار رفت این جام بارسلونا به عنوان قهرمان کوپا دل ری مقابل رئال مادریدی که در فصل گذشته فاتح لالیگا شده بود قرار گرفت.
بدون شک الکلاسیکو جذاب ترین مسابقه ی فوتبالی است که کمتر هواداری از دیدن آن چشم پوشی می کند.
دو تیم در ماه اخیر و در اردوی آماده سازی خود در آمریکا به مصاف هم رفته بودند که این دیدار با برد آبی اناری پوشان بارسلون به پایان رسیده بود.این بازی اما رنگ و بوی دیگری داشت.
رئال در فصل نقل و انتقالات خامس رودریگز را از دست داده بود تا زیدان از زیر فشار مطبوعات و رسانه ها به دلیل نیمکت نشینی او رهایی یابد و در آن سو بارسا والورده را جایگزین انریکه نمود و یکی از تاثیرگذارترین مهره های خود به نام نیمار را در طی یک نقل و انتقالی عجیب به مبلغ دویست و بیست و دو میلیون یورو به پاریس سن ژرمن واگذار کرد و این بار بدون نیمار مقابل رقیب سنتی صف آرایی می کرد.
والورده بارسا را با ترکیبی قابل پیش بینی به زمین فرستاد. او از ترشتگین در درون دروازه استفاده نمود.امتیتی،پیکه،ویدال و آلبا نفرات خط دفاعی این تیم را تشکیل می دادند.
در میانه ی میدان بوسکتس،راکتیچ و اینیستا و در خط حمله مسی،سوارز و دلوفئو به بازی گرفته شدند.
در آن سو زیدان که در این دو سال بارها نشان داده تیم اش کاملا تاکتیک پذیر است با آرایش چهار چهار دو و با ناواس در درون دروازه،واران،راموس،مارسلو و کارواخال در خط دفاعی،کاسیمیرو،کروس،ایسکو و کواچیچ در خط میانی و بیل و بنزما در خط حمله به این دیدار پای گذاشته بود.
استفاده از دو هافبک دفاعی در ترکیب رئال موید این نکته بود که زیدان می خواهد بازی احتیاطی را در دستور کار خود قرار دهد.
هر دو تیم بازی را محتاطانه و پر استرس آغاز کردند.ضریب اشتباهات فردی در دو تیم بسیار بالا بود.اتفاقی که در الکلاسیکو های قبلی کمتر شاهد آن بودیم.بعد از سپری شدن دقایق ابتدایی بارسا سعی می کرد بعد از تصاحب توپ سریعا به محوطه ی جریمه ی رئال برسد و خیلی از تیکی تاکا خبری نبود.
پیش بینی می شود امسال با روی کار آمدن والورده تنوع بیشتری در بازی بارسلونا شاهد باشیم.
هر دو تیم حملات را بیشتر از سمت چپ خود پایه ریزی می کردند.وجود بازیکنانی مانند مارسلو و جوردی آلبا باعث شده بود بار حملات دو تیم بیشتر بر دوش آن ها سنگینی کند و ویدال و کارواخال در این نیمه فعالیت کمتری و سعی در دفع حملات حریف داشتند.
از طرفی هر دو تیم سعی می کردند با پرس از جلو بازی سازی حریف را با مشکل مواجه کنند.فاصله ی بسیار نزدیک خطوط دو تیم و متراکم شدن در هنگام دفاع و مهم تر از آن پوشش فضاها باعث شده بود دو تیم کمتر فرصت گل زنی پیدا کنند و هر از چند گاهی مارسلو و آلبا از کناره ها با حرکات خود خطر ساز می شدند.اما بیشتر نگاه ها در این نیمه به دلوفئو بود.بارسا او را که به تیم های دیگر قرض می داد به نیوکمپ باز گرداند تا جای خالی نیمار را پر کند.دلوفئو عملکرد امیدوار کننده ای نداشت.در اغلب نبرد های تن به تن و هم چنین در ایجاد موقعیت برای هم تیمی هایش نا موفق بود و ناهماهنگی او با جوردی آلبا کاملا به چشم می آمد.
نیمه ی اول که به جرات یکی از کم افت و خیز ترین نیمه های بازی در الکلاسیکو بود بدون رد و بدل شدن گلی به پایان رسید.
در شروع نیمه ی دوم هر دو تیم دیگر احتیاط را در دستور کار خود نداشتند.استرس در دو تیم مشاهده نمی شد و جسوری تیم ها برای حمله کاملا مشهود بود.تمایل دو تیم برای رسیدن به گل باعث شده بود بازی جذاب تری را شاهد باشیم.
بازی با حملات بارسلون میزبان شروع گردید.والورده خیلی زود به این نکته پی برد که برای حملاتی با سازماندهی بیشتر و بهتر باید در سمت چپ خط حمله ی خود تغیر ایجاد کند و از طرفی سمت راست خود را نیز که ویدال در آنجا ایفای نقش می کرد فعال تر نماید و او را آزاد تر بگذارد.بر این اساس او ابتدا دلوفئو که سایه ای از نیمار را نیز به نمایش نگذاشته بود از بازی خارج و دنیس سوارز را جانشین او نمود.سوارزی که برای اولین بار در این پست به بازی گرفته می شد از دلوفئو بهتر نشان نمی داد و عملا سمت چپ خط حمله ی بارسا بی اثر بود.این ضعف باعث گردید تا کارواخال با خیال راحت تری نفوذ کند تا از حرکات موثر جوردی آلبا نیز کاسته شود.
در سمت دیگر ویدال با نفوذ های خود سمت راست بارسا را فعال کرده بود اما برگشت های ضعیف او باعث می شد مارسلو بتواند هم تیمی های خود را در موقعیت های بهتری قرار دهد‌.
زیدان که می دانست ویدال در سطح کیفی فنی پایین تری از سایر بازیکنان بارسا قرار دارد ایسکو را نیز متمایل به سمت چپ خط میانی کرده و با هماهنگی و همکاری بسیار خوبی که با مارسلو داشتند بارها بر روی دروازه بارسلونا خطر ساز شدند.
بر روی یکی از همین حرکات که توسط این دو بازیکن انجام گردید،مارسلو با عبور از ویدال و ارسال پاسی رو به جلو و به دهانه ی دروازه باعث گردید پیکه به اشتباه دروازه ی بارسا را باز کند.گلی که اولین گل به خودی تاریخ الکلاسیکو در نیوکمپ بود.
بارسا پس از دریافت گل تمرکز خود را به عمق دفاع رئال معطوف کرد.زیدان که می دید فشار بارسا مضاعف شده و بنزما عملا اسیر مدافعان بارسلونا است و شاگردانش نیز در رساندن توپ به او با مشکل مواجه هستند،او را از زمین خارج و رونالدو را جایگزین او نمود.نبود رونالدو در اردوی پیش فصل و نظم و دسیپلینی که همیشه در تیم زیدان حاکم بوده دلیل نیمکت نشینی بهترین بازیکن رئال در این دیدار بود.هر چند زیدان در روز های قبل اعلام کرده بود رونالدو به لحاظ بدنی در آمادگی و شرایطی ایده آل به سر می برد.با ورود رونالدو رئال در شرایط روحی بهتری قرار گرفت.
حال بازیکنان رئال سعی می کردند رونالدو را در فضا های خالی پشت مدافعان بارسا صاحب توپ نمایند.
با مصدومیت کواچیچ،زیدان آسنسیوی تکنیکی را جایگزین او کرده و در اقدامی مشابه والورده با خارج کردن اینیستای پا به سن گذاشته و به بازی گرفتن سرجیو روبرتو سعی داشت تحرک بیشتری به خط میانی خود داده و فشار حملات را بر روی دروازه ی رئال بیشتر نماید.
حملات بارسا هم چنان ادامه داشت تا اینکه در دقیقه هفتاد و شش با حرکت سوارز از عمق که با خطای ناواس همراه بود بارسا صاحب یک ضربه ی پنالتی گردید که این ضربه توسط مسی به گل تبدیل شد.این بیست و چهارمین گلی بود که مسی در الکلاسیکو به ثمر می رساند.
بعد گل تساوی،بارسا فشار حملات خود را بر روی دروازه ی رئال حفظ کرد و به دنبال افزایش گل های خود بود.طی یک ضد حمله ی سریع و ارسال توپ به پشت مدافعان بارسا و دقیقا در محلی که ویدال باید آنجا را پوشش می داد،رونالدو صاحب توپ و پس از عبور از پیکه توانست به زیبایی گل دوم رئال را به ثمر رساند.در آوردن پیراهن رونالدو هنگام خوشحالی گل،کارت زرد را برای او به همراه داشت.
در روزی که رونالدو با انجام سیصد و نود و ششمین بازی خود برای رئال با تعداد بازی های دی استفانو برابری می کرد موفق شد برای چهار صد و هفتمین بار برای این تیم گل زنی کند.نکته ی جالب اینکه دی استفانو دقیقا صد گل کمتر از رونالدو برای رئال به ثمر رسانده است.زیدان که به خواسته ی خود در نیوکمپ رسیده بود بیل را از بازی خارج و واسکز را جانشین او کرد.
زیدان آرایش تیم اش را به چهار پنج یک تغیر داد.رئال منتظر بود با جلو آمدن بارسلونا ضد حملات مرگبارش را آغاز کند.
حال رونالدو در نوک پیکان خط حمله ی این تیم قرار داشت.
انتقال رئال از دفاع به حمله به شکل عجیبی سریع بود و آن ها در ضد حملات خطرناک نشان می دادند.در یک ضد حمله ی سریع رونالدو در موقعیتی تک به تک قرار گرفت که با مزاحمت امتیتی در محوطه ی جریمه سرنگون شد که داور نه تنها به خطا اعتقادی نداشت بلکه این حرکت رونالدو را تمارض تشخیص داده و او را با کارت زرد جریمه کرد.کارت زردی که حکم اخراج رونالدو را امضا می کرد.رونالدو مبهوت از تصمیم داور در برخوردی نه چندان حرفه ای او را هل داد.اتفاقی که حال او را با پنج جلسه محرومیت از همراهی تیم اش رو به رو کرده است.
با اخراج رونالدو،در چهار بازی از پنج بازی اخیر الکلاسیکو تیم رئال بازی را ده نفره به پایان می برد.والورده بلافاصله آلکاسر را به میدان فرستاده تا حداقل بازی را در خانه واگذار ننماید و با به ثمر رساندن گل امیدوارانه تر قدم به برنابئو بگذارد.بعد از اخراج رونالدو عملا رئالی ها بدون مهاجم نوک به بازی ادامه می دادند و سعی داشتند با پاس های پرتعداد زمان بازی را به سود خود سپری کنند.

رئال حتی بدون رونالدو نیز در ضد حملات خطرناک نشان می داد.پاس اشتباه بازیکنان بارسا پشت محوطه ی جریمه ی رئال و تصاحب آن توسط شاگردان زیدان باعث شد آن ها در کمتر از هفت ثانیه به محوطه ی جریمه ی بارسا رسیده و آسنسیو با شوتی مهار نشدنی در میان بهت هواداران بارسا گل سوم رئال و البته صدمین گل این باشگاه در نیوکمپ به ثمر رساند.
حال جوان خوش تکنیک مایورکایی در تمام جام هایی که برای رئال به میدان رفته گل زنی نموده است.او پارسال به درخواست زیدان به تیم اول رئال پیوست و در اولین بازی خود در سوپر کاپ اروپا مقابل سویا قرار گرفت و گل زنی کرد.سپس در اولین بازی خود در لالیگا مقابل سوسیداد موفق به گل زنی گردید.آسنسیو در اولین بازی خود برای رئال و در لیگ قهرمانان اروپا توانست دروازه ی لژیا ورشو را فتح کند و حال در سوپر کاپ اسپانیا توانست دروازه ی بارسا را بگشاید.از این نکته غافل نشویم که او در اولین بازی خود برای رئال و در کوپا دل ری موفق شد دو بار توپ را از خط دروازه ی لئونسا عبور دهد.
الکلاسیکو در نیوکمپ با نتیجه ی سه بر یک به سود رئال به پایان رسید.فارغ از مالکیت توپ که در این سال ها با اختلاف به سود بارسا بوده است،این تیم بیش از سه برابر رئال صاحب کرنر شد و آمار دیگر گویای برتری بارسا بود اما رئال زیدان کاملا هوشمندانه،نتیجه گرا و اقتصادی فوتبال بازی می کند.این بدون شک ریشه در هوش و ذکاوت زیزو دارد.
کافی است به تعویض های دو مربی نگاهی بیندازیم.از سه تعویض زیدان دو تعویض موفق به گل زنی شدند و واسکز نیز در دقایقی که در زمین حضور داشت کاملا موثر بازی کرد.در آن سوی میدان دنیس سوارز،سرجی روبرتو و حتی آلکاسر هیچ گونه تاثیری در روند بازی بارسلونا ایجاد نکردند.
نکته ی حائز اهمیت تر اینکه زیدان با شناسایی نقطه ضعف بارسا از همان قسمت به بارسا ضربه زد.گل اول رئال از کانال سمت راست بارسلون زده شد،جایی که ویدال عملکرد ضعیفی ارائه می داد.دو ضد حمله و و فرستادن توپ به همان فضایی که ویدال پوشش نداده بود موید این تصمیم و تشخیص زیدان بود.رئال به همراه زیدان فقط هشت بار مغلوب حریفان شده است‌.آماری خارق العاده از این فرانسوی نابغه.
حال باید منتظر واکنش بارسا به این نتیجه در دیدار برگشت بود.دیداری که رئال،رونالدو را در اختیار ندارد اما در عوض مغز متفکر میانه میدان آن ها مودریچ از محرومیت رهایی یافته و می تواند کهکشانی ها را در آن دیدار همراهی نماید.
احتمالا در دیدار برگشت به گواه آمار،بازی بهتری را از بارسلون شاهد خواهیم بود.مضاف بر اینکه آن ها در برنابئو از نظر ذهنی با آمادگی بیشتری به مصاف حریف خواهند رفت زیرا در نیوکمپ تا حدود زیادی تحت تاثیر نبود نیمار قرار گرفته بودند و تا انجام بازی برگشت با این موضوع کنار آمده و تمرکز بیشتری بر مسائل فنی دیدار خواهند گذاشت.بازی هجومی بارسلونا در برنابئو قطعا یکی از دلایل زیبایی الکلاسیکوی برگشت خواهد بود.

سیدامین حسینی

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .