ارتش سرخ ، فاتح شهر آورد تهرانزمان ارسال : شنبه, ۶ آبان, ۱۳۹۶, ۱:۲۲   توسط : مدیریت

ارتش سرخ ، فاتح شهر آورد تهرانپرسپولیس و استقلال در هفته ی دهم لیگ برتر به هم رسیدند تا باز هم شاهد دربی تهران باشیم.دربی که در بین تمام دربی های فوتبال دنیا طبق اعلام مجله ی فرانس فوتبال در سال دو هزار و پانزده،بیستم دربی به لحاظ حساسیت و هیجان در جهان فوتبال لقب گرفته است.
دو برد در شش دیدار اخیر آمار خوبی برای پرسپولیس و برانکو نبود و این دیدار می توانست آن ها را تا حدود زیادی از شرایط روانی نامناسبی که در آن قرار داشتند برهاند.در آن سو شفر به خوبی می دانست بردن دربی می تواند او را برای مدت زیادی در قلب هواداران بیمه و نتایج نامطلوب استقلال تا بدین جا را پوشش دهد.
در این متن سعی خواهیم کرد عملکرد مربیان و اتفاقات بازی و چرایی آن ها را بررسی کنیم.
پرسپولیس با ترکیب بیرانوند،انصاری،خلیل زاده،حسینی،ماهینی،ربیع خواه،کامیابی نیا،رسن،امیری،منشا و علی پور پا به میدان گذاشت.
۱-بردن انصاری به سمت چپ و برگشتن حسینی به قلب خط دفاعی می توانست استحکام خط دفاعی پرسپولیس را بیشتر نماید و برانکو می توانست از نفوذ های و سانتر های انصاری که به مراتب بهتر از ماهینی بود استفاده ی بیشتری نماید.حضور ماهینی در سمت راست خط دفاعی و نیمکت نشین کردن صادق محرمی بدین معنا بود که برانکو می خواهد خط دفاعی با تجربه تری نسبت به بازی های قبلی داشته باشد و از قدرت دفاعی بیشتر ماهینی در هنگام دفاع بهره ببرد.این تغیرات باعث می شد میانگین قدی خط دفاعی پرسپولیس نیز بالاتر رود و همانند دربی قبل از کوتاهی قد محرمی در مقابل قربانی ضربه پذیر نبودند.
این تغیرات اما خیلی هم به سود پرسپولیس نمی توانست باشد.قطعا ماهینی روندگی،دوندگی و تکنیک محرمی را نداشت اما در نهایت دیدیم این تغیرات به سود پرسپولیس بود.
۲-تبدیل سیستم بازی پرسپولیس از ۲-۴-۴ لوزی به خطی سوپرایز دو سه بازی اخیر پرسپولیس بود و در این بازی گویی بازیکنان پرسپولیس با شرح وظایف خود نسبت به بازی های گذشته بیشتر آشنا شده بودند.
۳-بازی دادن به ربیع خواه و نیمکت نشین کردن مسلمان خیلی به مزاق هواداران پرسپولیس خوش نمی آمد اما برانکو می خواست فضای جلوی مدافعان خود را به خوبی پوشش دهد.
۴-طارمی،احمدزاده و نوراللهی غایبان پرسپولیس در این بازی بودند.

وینفرد شفر تیم خود را با ترکیب حسینی،چشمی،مجید حسینی،زکی پور،غفوری،امید ابراهیمی،فرشید باقری،خسرو حیدری،شجاعیان،فرشید اسماعیلی و قربانی روانه میدان کرده بود.
۵-شفر تیم اش را با سیستم مورد علاقه ی خود ۱-۳-۲-۴ و چند تغیر نسبت به بازی گذشته مقابل نساجی به میدان فرستاده بود.نیمکت نشینی رحمتی دیگر برای استقلالی ها امری عادی جلوه می کرد و حسینی در چند بازی گذشته بر توانایی های خود صحه گذاشته و باز هم مورد اعتماد شفر قرار گرفته بود.حضور چشمی در قلب خط دفاعی نشان می داد شفر می خواهد بازی سازی را از خط دفاعی شروع نماید.حضور قربانی در خط حمله و قرار گرفتن اسماعیلی در پشت او به عنوان مهاجم حفره می توانست اسلحه پنهان پیرمرد آلمانی باشد.
۶-وقتی خسرو حیدری و غفوری در یک سمت زمین قرار گرفته باشند می توان به راحتی تشخیص داد که آن ها پایه گذار حملات تیم خواهند بود.
۷-خط دفاعی استقلال از ابتدای فصل تاکنون در سرعت بسیار آسیب پذیر بوده و توپ های خیلی ساده به پشت مدافعان این تیم می تواند مهاجم حریف را با دروازه بان در موقعیت تک به تک قرار دهد.منشا و علی پور که از سرعت و تایمینگ خوبی برای فرار به عمق خط دفاعی حریف برخوردارند توانستند از این ضعف خط دفاعی استقلال بهره ببرند.پاس منشا و فرار علی پور در عمق خط دفاعی استقلال،او را در موقعیت تک به تک با حسینی قرار داد تا تکل چشمی پنالتی را برای شاگردان برانکو به ارمغان آورد.
۸-قرمز پوشان که سه پنالتی اخیر خود در دربی را از دست داده بودند با ضربه ی علی پور به گل رسیدند تا طلسم گل نشدن های پنالتی های پرسپولیس در دربی شکسته شود.
۹-علی پور پنجمین گل فصل و دومین گل خود در دربی را به ثمر رساند و در این فصل از رقابت ها در کلیه تورنمنت ها به کمتر از هشتاد دقیقه زمان نیاز داشته تا گل بزند یا گل بسازد.
۱۰-پرسپولیس پس از به ثمر رساندن گل متراکم تر دفاع می کرد تا در دقایق ابتدایی پس از به ثمر رساندن گل برتری، گلی دریافت نکرده و نتیجه را از دست رفته نبیند.
۱۱-تمایل استقلال برای طراحی حملات از سمت راست و پرسپولیس از سمت چپ باعث شده بود بشار رسن که در بازی های اخیر پرسپولیس بازیکنی شاخص بوده و در سمت راست خط میانی به کار گرفته شده بود از جریان بازی خارج شود.او در نیمه اول دوبار به مرکز زمین آمده و با حرکات تکنیکی و پا به توپ به سمت دروازه ی استقلال حرکت کرده و حرکات ترکیبی خوبی با مهاجمان پرسپولیس داشت که نشان می داد او در مرکز زمین می تواند مثمر ثمر تر باشد‌.

۱۲-خط دفاعی استقلال خصوصا در نیمه اول بسیار پر اشتباه بود.زکی پور توپ را به بدن رسن کوبید و او را در موقعیت خوبی قرار داد،تعارف چشمی و حسینی، منشا را در موقعیت گل قرار داد و برگشت های دیر هنگام غفوری باعث شده بود امیری بارها پشت او صاحب‌ توپ شود‌.مجید حسینی نیز بارها در دفع توپ مرتکب اشتباه شد‌.نباید از دوندگی های بی امان علی پور و منشا در منجر شدن اشتباهات مدافعان آبی پوش به راحتی گذر کرد.
۱۳-مدافعان پرسپولیس نیز کم اشتباه نبودند و تکنیک خوب بازیکنانی چون حیدری،اسماعیلی،شجاعیان و بعضا اضافه شدن های زکی پور باعث می شد خطا های زیادی را برای کنترل این بازیکنان انجام داده و ضربات ایستگاهی را در یک سوم دفاعی پرسپولیس نصیب استقلال کنند که این ضربات با بی برنامه گی تمام برای استقلال از دست می رفت.
۱۴-تعویض اول بازی توسط شفر از راه رسید و او انصاری را به جای باقری پر اشتباه وارد میدان نمود.شفر می خواست از اخراج باقری جلوگیری کند زیرا او علاوه بر داشتن کارت زرد بسیار بی احتیاط بازی می کرد.از پاس های پر تعداد و اشتباه باقری چشم پوشی می کنیم!!ورود انصاری خلاقیت را به خط میانی استقلال تزریق کرده تا این تیم که در خلق موقعیت گل ناکام بود بتواند شرایط گل زنی را برای مهاجمان خود فراهم نماید که تا حدودی نیز موفق بود اما بی دقتی انصاری باعث شد همین موقعیت های نصف و نیمه نیز از دست برود.
۱۵-برانکو در دقیقه ی شصت و پنج رسن را از بازی خارج و مسلمان را به جای او وارد میدان نمود.او می خواست با این تعویض توپ رسانی را به مهاجمان تیم اش را که با مشکل مواجه شده بود آسان تر نماید و نفسی تازه به خط میانی تزریق کند‌.
۱۶-تعویض دوم شفر خارج کردن مهاجمی بود‌ که کاملا اسیر سید جلال و خلیل زاده بوده و کم اثر جلوه می نمود.قربانی از زمین بازی خارج و شهباززاده به جای او به میدان آمد.
۱۷-اولین اقدام پیرمرد آلمانی در بازی استقلال به کارگیری خط حمله این تیم در پرس تیم مقابل و دخیل شدن در دفاعی تیمی بود.موفق ترین بازیکن این تیم در این کار بدون شک فرشید اسماعیلی بود که در پرس کردن،بازی خوانی و قطع پاس تبحری خاص دارد.او بارها مدافعان پرسپولیس را وادار به اشتباه و انجام خطا بر روی او در یک سوم دفاعی قرمزپوشان نمود.
۱۸-دفاع کم عرض پرسپولیس مشکلات دفاعی آن ها را بیشتر می نمود.هرگاه استقلالی ها با پاس های بلند منطقه ی بازی را عوض می کردند سرخپوشان با مشکل مواجه می شدند.آبی پوشان به خوبی می دانستند مدافعان پرسپولیس در نبرد های یک در مقابل یک می توانند مغلوب آن ها شوند‌.اتفاقی که در بازی با الهلال بارها شاهد آن بودیم.
۱۹-تعویض دوم برانکو خروج علی پور و ورود سیامک نعمتی بود.بدون شک برانکو در اندیشه حفظ توپ و کنترل بازی بود.علی پور با دوندگی بالا دیگر خسته و توان اولیه را برای ادامه ی بازی نداشت.حال امیری به خط حمله رفته و نعمتی در پست هافبک چپ انجام وظیفه می نمود.
۲۰-شفر که نتیجه را از دست رفته می دید خسرو حیدری را خارج و جباروف را روانه میدان کرد.او آرایش تیم اش را به ۳-۳-۴ تغیر داد تا در دقایق پایانی فشار حملات را بیشتر نماید.
۲۱-پس از تعویض جباروف،برانکو برای مستحکم کردن خط دفاعی خود منشا را از بازی خارج و شایان مصلح را روانه میدان کرد تا در سمت چپ خط دفاعی پرسپولیس قرار گرفته و به کنترل جباروف بپردازد.حال انصاری به مرکز خط دفاعی آمده تا پرسپولیس در دقایق پایانی با پنج مدافع به حراست از دروازه و گل زده شده بپردازد.
۲۲-ششمین دربی برانکو برای او با برد همراه بود.
۲۳-مالکیت بازی پنجاه و دو درصد در مقابل چهل و هشت درصد برای آبی پوشان پایتخت بود.کمتر دیده شده که در یک سال گذشته پرسپولیس برانکو کمتر از حریف خود مالکیت توپ داشته باشد.نبود مسلمان و احمدزاده قطعا در این امر تاثیر گذار بوده است.
۲۴-این برد می تواند پرسپولیس را به لحاظ روانی بازیابی و در مسیر رقابت با تیم های بالانشین جدول نگاه دارد.
۲۵-استقلال با شفر مغلوب پرسپولیس شد اما به وضوح می توان تغیراتی را در این تیم مشاهده کرد.از جنگیدن تا سوت پایان بازی برای به دست آوردن پیروزی تا درگیری بر روی تک تک توپ هایی که در جریان بازی است‌.می توان گفت استقلال شفر در مسیر بهتری نسبت به استقلال منصوریان قرار گرفته و هواداران این تیم می توانند به روزهای خوب امیدوار باشند.

سیدامین حسینی

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .