معمای ظهور وینفرد شفر در ایران ، او به دنبال چیست ؟زمان ارسال : جمعه, ۲۱ مهر, ۱۳۹۶, ۱۴:۵۴   توسط : مدیریت

معمای ظهور وینفرد شفر در ایران ، او به دنبال چیست ؟از زمانی که وینفرد شفر آلمانی به عنوان سرمربی استقلال تهران انتخاب گردیده بسیاری او را گزینه ی مناسبی برای استقلال می دانند و طبعا عده ای او را در حد نام این تیم نمی دانند.
حال ما در این مطلب سعی کرده ایم موشکافانه تر به این مورد بپردازیم و با بررسی فلسفه ی کاری این مربی آلمانی و بازیکنان استقلال نتیجه گیری نماییم که او گزینه ی مناسبی برای آبی پوشان پایتخت بوده یا خیر.
قبل از توافق با این مربی آلمانی گزینه هایی هم چون والتر زنگا،فاتح تریم و چند گزینه ی دیگر بنا به دلایلی رد شدند تا پیرمرد کهنه کار آلمانی هدایت آبی پوشان را به عهده بگیرد.
شفر که در سه قاره مختلف فعالیت داشته به فوتبال فیزیکی و ماشینی که آلمان قبل تر انجام می داد اعتقاد دارد.
در اینجا باید متذکر شویم که اصطلاح ماشینی در فوتبال ما به خوبی تعبیر نشده است.منظور از فوتبال ماشینی بدین معناست که هر بازیکن وظیفه خود را انجام داده و با برنامه و حوصله پا به مسابقه می گذارد.یکی از تعابیر غلط از فوتبال ماشینی،فوتبال نتیجه گراست.
او طی دوازده سال فعالیت در کالسروهه به طور میانگین یک و چهل و هشت صدم امتیاز جمع آوری نمود که آمار کاملا متوسطی است.اشتوتگارت مقصد بعدی او بود و در بیست و شش بازی توانست به همراه این تیم به طور متوسط صاحب یک و سی و هشت امتیاز شود که آمار قابل قبولی نیست.
شاید بتوان درخشان ترین دوره مربی گری پیر آلمانی را حضور در تیم ملی کامرون دانست که علاوه بر حضور در دو تورنمنت معتبر جام جهانی و جام کنفدراسیون ها،به طور میانگین صاحب یک و شصت و دو صدم امتیاز شده و دوره ای درخشان را رقم زد.
وینفرد شفر طی سال های دوهزار و پنج تا دوهزار و نه در تیم های حوزه ی خلیج فارس حضور داشت و کارنامه ای درخشان از خود به جای گذاشت.
سپس به تایلند عزیمت کرد و در بیست بازی میانگین امتیازی یک و سی و پنج صدم را از خود به جای گذاشت و بدون اینکه تحولی در این کشور ایجاد کند راهی جامائیکا شد.در تیم ملی جامائیکا یکی از بدترین دوران مربیگری خود را تجربه کرد و در کوپا آمریکا با سه شکست از جام خداحافظی نمود.
حال در اینجا بررسی خواهیم کرد که او در تیم هایی که فعالیت داشته چه رد پایی به جا گذاشته و چگونه فعالیت می نموده و از آن مهم تر اینکه چه چیزهایی برای او اولویت داشته است.
۱.صبور و سختکوش
شاید این ویژگی اصلی مردم آلمان باشد.آلمان ها خوی توپ طلبی برزیلی ها و البته نبوغ ذاتی کشورهای آمریکای جنوبی را ندارند اما آن ها برنامه ریزانی دقیق و متبحر هستند.
۲.تمرکز و اعتماد به جوانان
شفر از میدان دادن به جوانان بیم ندارد و به هر بازیکن مستعدی این شانس را می دهد تا خودی نشان دهد.شاید دلیل اصلی اینکه شفر،بهنام برزای را به تیم فراخواند همین مورد باشد.
۳.ایجاد رقابت برای حضور در ترکیب اصلی
ایجاد رقابت بین بازیکنان هم پست از ویژه گی های این مربی است.همیشه آماده ترین ها در ترکیب قرار می گیرند و نام ها به تنهایی برای قرار گرفتن در ترکیب کافی نیست.در مصاحبه های اخیر ،او به وضوح از عدم جایگاه ثابت بازیکنان در ترکیب تیم سخن به میان می آورد و تاکید داشت که برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی تیم باید بهترینِ پست خود بود.
۴.ثبات تاکتیکی
شفر مانند بسیاری از مربیان آلمانی روش و تاکتیک خاص خورد را دارد و به ندرت از فلسفه کاری و تاکتیکی خود تخطی می کند.این ثبات باعث می شود بازیکنان در قالب تیم هر چه سریع‌تر جا افتاده و شرح وظایف خود را راحت تر فرا گیرند.گاها این ثبات باعث می شود بازی آن ها برای حریفان قابل پیش بینی باشد اما بازیکنان چنان در قالب تاکتیکی تیم حل شده اند که کار را برای مربی راحت تر می نماید.
۵.ذهنیت برتر
مربیان آلمانی بازیکنان خود را بر اساس ذهنیت قهرمانی تربیت می کنند.آن ها همیشه به روحیه برتری طلبی و قهرمانی شهرت دارند.ورزشگاه پر از جمعیت آزادی کمک خواهد کرد که شفر این ویژگی را در تیم خود راحت تر نهادینه نماید.
۶.برنامه ریزی دقیق
قبل از این به برنامه ریز بودن و صبوری آلمان ها اشاره کردیم.شفر این ویژگی ها را در تیم هایی که به او فرصت مناسب داده شده به خوبی به رخ کشیده است.
۷.ارتباط اجتماعی خوب و موثر
شفر به خوبی با هواداران تیم هایی که در آن ها فعالیت می کرده ارتباط برقرار نموده و این می تواند کمک زیادی به او کرده تا راحت تر و سریع تر در دل هواداران جای گیرد و جو سکو ها را به نفع خود نگهدارد.فقط کافی است در همین ابتدای کار چند نتیجه ی مثبت بگیرد تا هم روحیه ی تیمی از دست رفته را باز یابد و هم قلب هواداران را فتح نماید.
۸.القای غیرت و متعصب بازی کردن برای تیم
او دوست دارد تیم اش چه زمانی که با چند اختلاف گل جلو است و یا عقب هستند تا لحظه به صدا در آمدن سوت پایان بازی با تمام توان به مبارزه بپردازد و روحیه ی تسلیم ناپذیر داشته باشد.دقیقا نکته ای که این روز 

ها در فوتبال ما کم رنگ شده است.
۹.ستاره محور نبودن
شفر در تیم های تحت نظر خود بارها نشان داده که متکی به ستاره ها نیست.
شاید نبود این ستاره ها برای او مشکلاتی را ایجاد کند اما نبود آن ها هیچ گاه تیم های تحت هدایتش را دچار بحران نکرده است.پس قطعا با حضور این مربی آلمانی بازیکن سالاری در استقلال از بین خواهد رفت.دقیقا نکته ای که افتخاری مدیرعامل آبی پوشان در مصاحبه ی اخیر خود به آن اذعان داشته است.پدیده ای که اگر منصوریان زودتر به مقابله با آن بر می خواست شاید هنوز سکان دار هدایت آبی های پایتخت بود‌.
وینفرد شفر در سال های اخیر سیستم پایه بازی تیم خود را چهار دو سه یک قرار داده است.
در استقلال کنونی در خط دفاعی منتظری،پادووانی،حیدری و وریا غفوری بسیار به افکار او نزدیک هستند.
در خط میانی روزبه چشمی،امید ابراهیمی،جباروف و فرشید اسماعیلی هم سوی ایده های این مربی آلمانی هستند و در خط حمله بدون شک قربانی و شهباززاده گزینه های خوبی می توانند باشند و سبک بازی شان نزدیک به تفکرات این مربی می باشد اما بازیکنان فانتزی بازی مانند شجاعیان و قاعدی برای قرار گرفتن در ترکیب و مفید بودن باید خود را با شرایط جدید وفق دهند.
وینفرد شفر قرار بود در سال دوهزار و هفت سرمربی تیم ملی ایران شود و حتی در مصاحبه ای هم ابراز علاقه کرده بود که به ایران بیاید اما مذاکرات فدراسیون با او به نتیجه نرسید و سرانجام علی دایی سکان دار هدایت تیم ملی شد.
حال باید دید مرد کهنه کار آلمانی با چالش جدید چه خواهد کرد.
مردی که سرانجام به خواسته اش رسید اما نه برای حضور در تیم ملی بلکه برای حضور در استقلال تهران یکی از دو تیم پرطرفدار پایتخت.

سیدامین حسینی

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .