ایران ، دژ نفوذ ناپذیر !زمان ارسال : جمعه, ۱۰ شهریور, ۱۳۹۶, ۱۷:۴۶   توسط : مدیریت

ایران ، دژ نفوذ ناپذیر !ایران،دژ نفوذ ناپذیر

تیم ملی کشورمان در نهمین دیدار از مرحله ی مقدماتی جام جهانی به مصاف کره ی جنوبی رفت.دیداری که برای ما تشریفاتی و حکم بازی تدارکاتی داشته اما برای کره ای ها حکم مرگ و زندگی.
این دیدار در ورزشگاه یک دست قرمز پوش جام جهانی سئول و در حضور بیش از شصت و سه هزار تماشاگر برگزار گردید.
تیم ملی کشورمان که در هشت دیدار قبلی این رقابت ها شکست نخورده و گلی دریافت نکرده بود با هدف حفظ رکورد های خود به این دیدار پا گذاشته بود.
نباید فراموش کنیم که کیروش و شاگردانش قبل از این دیدار هزار و پانصد و سی و هشت روز مقابل تیم های آسیایی شکست نخورده و شش صد و پنجاه و شش روز نیز در مقابل رقبای آسیایی گلی دریافت نکرده بودند.
کره جنوبی برای این دیدار با هشت تغیر نسبت به بازی رفت دو تیم در مهرماه نود و پنج و در ورزشگاه آزادی آماده ی مصاف با ایران شده بود.آن ها حتی سرمربی خود را نیز تغیر داده بودند،اشتلیکه را برکنار و شین تائه یونگ را جایگزین او نموده بودند.سرمربی فعلی کره ی جنوبی در شکست تاریخی شش بر دو این تیم مقابل تیم ملی کشورمان در جام ملت های نود و شش امارات زننده ی گل دوم کره به ایران بود.
کارلوس کیروش هم چون بازی های اخیر،تیم اش را با سیستم چهار یک چهار یک به میدان فرستاد.او برای این دیدار از بیرانوند در درون دروازه استفاده نمود تا روند کلین شیت های خود را ادامه دهد.در مرکز خط دفاعی از زوج پورعلی گنجی و محمد انصاری استفاده نمود.
حضور انصاری در دومین بازی ملی خود در مرکز خط دفاعی و مقابل کره ی جنوبی در سئول سوپرایز خط دفاعی کشورمان بود.در دو سمت این خط هم چون بازی های گذشته رضائیان و محمدی به کار گرفته شده بودند.
سعید عزت اللهی که به تازگی طی یک قرارداد قرضی به آمکار روسیه پیوسته بود به عنوان هافبک دفاعی انجام وظیفه می کرد.جهانبخش،دژآگه،حاج صفی و وحید امیری جلوتر از عزت اللهی قرار گرفته بودند.در خط حمله نیز رضا قوچان نژاد در غیاب سردار آزمون محروم به گزینه ی اول کیروش تبدیل شده بود.
ترکیب تیم ملی کشورمان به گونه ای بود که گویی وزن تجربه خط دفاعی ما نسبت به باقی خطوط پایین تر است.
بازی با سوت داور استرالیایی آغاز گردید.
دقایق ابتدایی با پرس تیم ایران از جلو همراه بود و این دیگر سوپرایز کیروش برای چشم بادامی ها به حساب می آمد.آن ها می خواستند با پرس از جلو مانع بازی سازی مدافعان کره شوند.
بازی شتاب زده و پراسترس بازیکنان دو تیم مشخصه ی دقایق ابتدایی دیدار بود.
خطاهای پرتعداد،پاس های اشتباه و بعضا زدن به زیر توپ موید این ماجرا بود.البته زیر توپ زدن هایی که هدفمند صورت می گرفت.بازیکنان تیم ملی کشورمان سعی می کردند توپ های دفعی خود را برای قوچان نژاد و کره ای ها برای مهاجم خود هوان هی چان ارسال دارند.
خط دفاعی ایران در بیست دقیقه ی ابتدایی بازی بسیار متزلزل نشان می داد و تنها سعی می کرد فشار کره را تحمل نماید‌.با خطای انصاری چسبیده به محوطه ی جریمه موقعیت خوبی نصیب کره ای ها شد که ماحصل آن فقط یک ضربه ی کرنر بود.
در این دقایق حملات ما از سمت راست صورت می گرفت‌.جایی که رضائیان و جهانبخش قصد داشتند با حرکات انفجاری خود به دروازه ی کره نزدیک شوند اما توفیق چندانی در خلق موقعیت نداشتند.
بعد از گذشت دقایق ابتدایی بازیکنان تیم کشورمان پس از تصاحب توپ ابتدا به کنترل بازی و آرام کردن آن پرداخته و سپس به دروازه ی کره نزدیک می شدند.
کره ای ها اغلب حملات خود را از سمت راست و توسط چوی چول سون که به خوبی به خط حمله کمک می نمود طراحی می کردند و این یکی از دلایلی بود که در این نیمه محمدی فرصت چندانی برای نفوذ پیدا نکرد.زیرا او و وحید امیری سعی در دفع حملات کره داشتند.
کره ای ها سعی می کردند در تمام دقایق نیمه اول در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین پاس به محوطه ی جریمه تیم ایران نزدیک شده و یا مهاجمان خود را در پشت مدافعین صاحب توپ نمایند که انصاری و پورعلی گنجی به خوبی حملات را دفع می کردند‌.پورعلی گنجی در تمام نبرد های هوایی این نیمه پیروز بود.
آمار ها در نیمه ی اول حکم به برتری شاگردان کیروش می داد.پنجاه یک درصد در مقابل چهل و نه درصد مالکیت توپ برای ایران بود.ایران هفت و کره ای ها چهار توپ ربایی داشتند.شوت در چهار چوب نیز ایران یک بار و کره ای ها ضربه ای در چهار چوب نداشتند.در خطاها نیز ما عملکرد بهتری داشتیم و نه بار مرتکب خطا شدیم و این در حالی بود که بازیکنان کره یازده مرتبه با خطا بازیکنان تیم کشورمان را متوقف کرده بودند.
البته کره ای ها که از ضد حملات خطرناک ایران اطلاع داشتند بلافاصله پس از اینکه توپ را در زمین ایران از دست می دادند مرتکب خطا شده تا مانع شکل گیری ضد حملات شاگردان کیروش شوند.

بازی در نیمه دوم با حملات کره آغاز گردید و آن ها سعی می کردند با توپ های بلند به پشت مدافعان کناری ایران خطرساز شوند.جا به جایی های سون مهاجم باشگاه تاتنهام باعث شده بود که او به هر سمتی متمایل می گردد حملات کره از همان سمت پایه گذاری شود.
اخراج عزت اللهی در دقیقه ی پنجاه که به دلیل شیطنت و کم تجربه گی او صورت گرفت کار ایران را بیش از پیش سخت نمود.
کیروش پس از اخراج عزت اللهی بلافاصله دست به تعویض زده و قوچان نژاد قربانی این اخراج شد.حال علی کریمی به بازی آمده و دژآگه تنها مهاجم تیم کشورمان بود.
دژآگه وظیفه داشت پس از تصاحب توپ به حفظ آن پرداخته تا خطوط عقب تیم ایران به او نزدیک شده و آن ها را صاحب توپ نماید.
کره ای ها که حال برتری عددی داشته و به گل نیز نیاز داشتند مدافعان کناری خود را آزادتر گذاشته تا بیشتر در حملات شرکت نمایند.
تعویض دوم کیروش در دقیقه ی شصت و دوم از راه رسید و مهدی طارمی جایگزین دژآگه شد.
با خروج دژآگه،احسان حاج صفی بیست و هشت ساله که در این سال ها به آچار فرانسه ی کیروش تبدیل شده و هشتاد و پنجمین بازی ملی خود را پشت سر می گذاشت بازوبند کاپیتانی تیم ملی را به بازو بست.
دقایق شصت تا هفتاد شاهد بازی آرامی از سوی هر دو تیم بودیم و گویی تیم ها به بازیابی توان خود می پرداختند.
خطای علی کریمی در پشت محوطه ی جریمه موقعیت مناسبی را در اختیار کره قرار داد که پورعلی گنجی به خوبی این توپ را دفع کرد.
در فاصله ی پانزده دقیقه به پایان بازی شین تائه یونگ که می دید راهی به دروازه ی ایران پیدا نمی کند لی یونگ را از بازی خارج و کیم شین ووک را که مهاجمی تنومند و صد و نود و هفت سانتی است را به بازی آورد تا بلکه ضربات سر او گره گشا باشد.
کیروش پس از این تعویض بلافاصله وحید امیری را که در شانزده دیدار از هفده دیدار ما در راه رسیدن به جام جهانی به میدان رفته و از این حیث رکورد دار است،از بازی خارج و روزبه چشمی را به میدان فراخواند.حال حاج صفی به سمت چپ متمایل شده و چشمی که اولین بازی ملی خود را تجربه می کرد کنار کریمی در مرکز زمین بازی می کرد.
با ورود مهاجم بلند قامت کره تمام توپ های ارسالی برای او فرستاده می شد.
هر زمان که کره به یک سوم دفاعی تیم ایران وارد می شد روزبه چشمی بین انصاری و پورعلی گنجی قرار می گرفت تا سیستم ایران به پنج سه یک تغیر یابد و او با قد و قامت بلند خود مانع سرزنی کیم شین ووک شود.
در دقیقه ی هفتاد و هفت چشمی در حالی که توپ مهاجم کره را تکل کرده بود در تصمیمی عجیب از سوی داور استرالیایی با خطا رو به رو شد و ضربه ی فنی کره ای ها با فاصله ی نزدیک از بالای دروازه به اوت رفت.
دوندگی های بی امان طارمی در پیشانی خط حمله ی ایران باعث می شد دروازه بان و مدافعان کره بعضا دچار اشتباه شوند.اشتباهات گویای این مطلب بود که اگر ایران ده نفر نمی شد چه بسا می توانست از این اشتباهات پرتعداد سود برده و به گل نیز دست یابد.
جهانبخش در این نیمه سعی می کرد پس از تصاحب توپ با حمل آن به زمین کره طارمی را صاحب توپ نماید.
در دقیقه ی هشتاد و دو سرمربی کره یک مدافع را از زمین خارج و یک هافبک بازی ساز را به میدان فرستاد.
ارسال پاس های بلند برای مهاجم شماره ی نه کره ادامه داشت اما این ارسال ها توسط چشمی و پورعلی گنجی به خوبی دفع می شدند.ارسال های کره ای ها اغلب ارسال هایی زودهنگام و با کیفیت پایین بود که این امر باعث می شد مدافعان ما راحت تر به دفع توپ ها بپردازند.
یک دقیقه به پایان وقت قانونی بازی کره تیر آخر را نیز رها کرد.لی دون گوگ سی و هشت ساله و با تجربه به جای هوان لی چانگ به میدان آمد.
فشار حملات کره و ارسال های آن ها بر روی دروازه ی ایران لحظه به لحظه بیشتر می شد و مدافعان ما فقط به دفع توپ می پرداختند.بر خلاف نیمه ی اول که دفع توپ هایی هدفمند داشتیم در این دقایق فقط به فکر دور کردن توپ از دروازه بودیم.
چهار دقیقه وقت اضافی اعلام شد و کره ای ها نیز گویی دیگر از رسیدن به گل به طور کامل ناامید شده بودند.بازیکنان ایران توپ ها را به کناره ها برده و سعی در تلف کردن زمان بازی داشتند.
در نهایت بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید تا رکورد نباختن و گل نخوردن تیم ملی کشورمان در مقدماتی جام جهانی پا بر جا باقی بماند.

هر چند آمار انتهای بازی حکم به برتری کره ای ها می داد اما نباید از تاثیر اخراج عزت اللهی در رقم خوردن این آمار غافل شویم.
نکته ی حائز اهمیت و جالب توجه در آمار انتهای دیدار این که کره هشت و ایران شش مرتبه اقدام به شوت زنی کردند.از چهارده شوت زده شده ی این بازی فقط یک شوت ایران در چهارچوب بوده و کره ای ها عملا شوتی در چهارچوب نزده بودند.
با پایان این بازی حال تیم ملی کشورمان از بیست و یکم آبان ماه سال نود و چهار گلی را دریافت نکرده است.زمانی نزدیک به بیست و دو ماه.
به لحاظ دقایق بازی نیز شاگردان کیروش هزار و شصت و سه دقیقه است که دروازه ی خود را بسته نگه داشته اند.
آخرین گل کره جنوبی به ایران نیز به وقت های تلف شده ی جام ملت های سال دو هزار و یازده بر می گردد که موفق شدند دروازه ی تیم تحت هدایت قطبی را باز نمایند.
از اعداد و ارقام که بگذریم باید به این نکته اذعان نماییم که ساختار دفاعی ایران نزدیک به سطح اول فوتبال جهان است.
کیروش نظم و انضباط خارج زمین خود را به درون زمین هم منتقل نموده است.
جنگندگی شاگردان کیروش فوق العاده بود و این نشان از قدرت روانشناسی بالای کیروش دارد که بازیکنانش در تمام دقایق بازی با انگیزه ای وصف ناشدنی برای پیروزی و دفاع از دروازه ی خود تلاش می کنند.
کره ی جنوبی باید برای صعود مستقیم به جام جهانی در بازی بعد خود در تاشکند به مصاف ازبکستان برود.دیداری که برای هر دو تیم فینال گونه است.
کیروش و شاگردانش نیز با هدف حفظ رکورد دریافت نکردن گل و نباختن بازی در تهران به مصاف سوریه خواهند رفت.

سیدامین حسینی

برچسب :نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .