برانکو ، با تعویض های طلائی اش به صعود امیدوار ماند ؛زمان ارسال : چهارشنبه, ۱ شهریور, ۱۳۹۶, ۱۷:۵۸   توسط : مدیریت

برانکو ، با تعویض های طلائی اش به صعود امیدوار ماند ؛تنها نماینده ی کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا در مرحله ی یک چهارم نهایی به مصاف حریفی قدرتمند از عربستان سعودی رفت.پرسپولیس که با شایستگی پای به این مرحله گذاشته بود به دلیل روابط دیپلماتیک بین دو کشور عمان را به عنوان میزبان معرفی نموده و در مسقط از الاهلی پذیرایی می کرد.
الاهلی زوج و یار دیرین شوچنکو در تیم ملی اوکراین،سرگی ربروف چهل و سه ساله را بر روی نیمکت خود داشت.مربی که در هفتاد و پنج بازی ملی خود موفق شده بود پانزده گل به ثمر رساند و در حال حاضر گران قیمت ترین مربی لیگ عربستان نیز می باشد.الاهلی با چندین بازیکن گران قیمت و خارجی حریف خطرناکی برای پرسپولیس به شمار می آمد.
ورزشگاه سلطان قابوس اگر چه ورزشگاه خانگی پرسپولیس معرفی شده بود اما آن چه به چشم می آمد هواداران پرتعداد الاهلی بود.
پرسپولیس با سیستم و ترکیبی آشنا وارد زمین شد.
شاید تنها تغیر آن ها نسبت به بازی های گذشته نیمکت نشینی کمال کامیابی نیا و بازی دادن به ربیع خواه بود.هر چند پرسپولیس کاپیتان خود سید جلال حسینی را به دلیل محرومیت در این بازی در اختیار نداشت.

بازی با سوت محمد ادهم اردنی شروع شد.هنوز ثانیه های ابتدایی بازی سپری می شد که در یک غافل گیری ضربه ی برگشتی توسط بیرانوند را مهاجم خطرناک الاهلی سوما به گل اول بازی تبدیل کرد.گلی که مانع شد تا بیرانوند نهمین کلین شیت خود را انجام دهد و از طرفی پنجمین گل این مهاجم سوری در لیگ قهرمانان این فصل بود.
شوک بزرگی در همین ابتدای بازی به پرسپولیس و هوادارانش وارد شد.
پس از طی دقایقی پرسپولیس ریتم بازی همیشگی خود را به دست آورد و توپ و میدان را در اختیار گرفت.الاهلی که بعد از به ثمر رساندن گل در فکر حفظ دروازه و استفاده از ضد حملات بود با خیمه ی سنگین پرسپولیس مواجه شده بود و نمی توانست از زیر این فشار خارج گردد.
بازی فشرده و متراکم شاگردان ربروف در یک سوم دفاعی خود باعث شد تا پرسپولیسی ها شوت های از راه دور را در دستور کار خود قرار دهند.در همین راستا مسلمان و علیپور شوت هایی را روانه ی دروازه ی الاهلی کردند.
پایه و اساس تاکتیک پرسپولیس حفظ توپ و مالکیت بازی است و آن ها به خوبی توانسته بودند روش بازی خود را به حریف قدرتمند عربستانی دیکته کنند.
امیری از سمت چپ حرکات ترکیبی خوبی را به همراه ماهینی انجام می داد.
حرکاتی که بعضا با اضافه شدن علیپور خطرناک تر و بهتر به اجرا در می آمد.
در سمت دیگر خط میانی فرشاد احمد زاده قرار داشت.بازیکنی ریز نقش و تکنیکی که هر بار صاحب توپ می شد به سمت مرکز خط دفاعی الاهلی حرکت و سعی در صاحب توپ کردن مهاجمان پرسپولیس در عمق خط دفاعی می نمود.
احمد زاده در چند صحنه نیز قصد داشت از برش وحید امیری به درون محوطه جریمه استفاده کرده و با پاس های قطری در پشت مدافع راست تیم الاهلی او را صاحب توپ نماید.
احمد زاده گاهی ترک پست کرده و با حضور در کانال سمت چپ پرسپولیس به همراه امیری و ماهینی برتری عددی به وجود آورده و خلق موقعیت می کردند.در این حالت مسلمان به سمت راست متمایل می شد تا به نوعی جای خالی احمدزاده را پر کند.
هر چه به انتهای نیمه ی اول نزدیک می شدیم از فشار حملات پرسپولیس کاسته و شاهد بازی متعادل تری از دو تیم بودیم.
آن چه در نیمه ی اول بیشتر به چشم می آمد استفاده ی با برنامه ی بازیکنان دو تیم خصوصا پرسپولیس از ضربات ایستگاهی و پرتاب اوت بود.
پرسپولیسی ها که می دانستند الاهلی مدافعانی بلند قامت و سرزن دارد اغلب ضربات کرنر خود را کوتاه کار می کردند و در چند صحنه نیز خطرناک نشان دادند.
در دقایق انتهایی نیمه ی اول الاهلی فرصت نمود در چند صحنه به محوطه ی جریمه ی پرسپولیس نزدیک شود که شوت های بازیکنان این تیم عربستانی با فاصله ای کم از دروازه ی بیرانوند به اوت رفت.الاهلی نیز همانند پرسپولیس در ضربات ارسالی و ایستگاهی خطرناک و با برنامه نشان می داد.
نیمه ی اول در حالی با تک گل سوما به پایان رسید که برتری پرسپولیس در این نیمه محسوس بود.
با شروع نیمه ی دوم حملات پرسپولیس همانند نیمه ی اول آغاز گردید.الاهلی که هم چون نیمه اول چشم به ضد حملات داشت در یک غافل گیری و از عمق خط دفاعی پرسپولیس که در غیاب سیدجلال حسینی شکننده نشان می داد به گل دوم خود دست یافت.
شاگردان برانکو که هنوز از شوک گل دوم خارج نشده بودند خوش شانس بودند که از همان عمق دفاع متحمل گل سوم نشدند و ضربه ی مهاجم الاهلی از روی دروازه راهی خارج شد.
برانکو که میانه میدان را از دست رفته و تیم اش را در آشفتگی می دید ترک عادت کرده و برخلاف بازی های گذشته که در دقایق پایانی دست به تعویض می زد خیلی زود تغیرات را در تیم اش ایجاد نمود.
در دقیقه ی شصت و چهار منشا را به جای طارمی وارد میدان کرد تا برای اولین بار در این فصل شاهد زوج منشا علیپور باشیم.یک دقیقه ی بعد کامیابی نیا جای احمد زاده را در زمین گرفت و رسن جایگزین مسلمان در ترکیب پرسپولیس شد.
در آن سو ربروف،مقاشی را به جای لئوناردو داسیلوا وارد زمین کرد تا خط میانی تیم اش را مستحکم تر نماید.
حال پرسپولیس سیستم تیم اش را به چهار دو سه یک تغیر داده بود.
گذشتن از نام هایی چون طارمی،مسلمان و احمدزاده وقتی دو بر صفر عقب هستید کار راحتی نیست اما برانکو این ریسک بزرگ را انجام داد تا جایگزینان آن ها با روحیه جنگندگی و پیروزی طلبی خود روند بازی را تغیر دهند.
پرسپولیس که در این بازی بر روی ضربات ارسالی با برنامه نشان می داد در دقیقه ی هفتاد و دو و بر روی ارسال رسن و تاثیر گذاری علیپور در میانه ی راه با ضربه ی سر شجاع خلیل زاده به گل اول خود دست یافت.خلیل زاده در تجربه ی اولین بازی خود برای پرسپولیس در آسیا توانست بیستمین گل این باشگاه را برابر تیم های عربستانی را به ثمر رساند.
در ادامه و بر روی ضربه ی کرنر،انصاری می توانست بازی را به تساوی بکشاند اما ضربه ی این بازیکن راهی به دروازه ی الاهلی پیدا نکرد.
الاهلی که نمی خواست این پیروزی ارزشمند را از دست دهد در پانزده دقیقه ی پایانی دست به تعویض زد و مقاوی و عمر سوما را که بازیکنانی تاثیر گذار برای این تیم بودند را از بازی خارج نمود تا استحکام بیشتری به خط دفاعی خود دهد.
شاگردان ربروف در فکر بستن فضا ها بوده و هر چه پرسپولیس به دروازه ی آن ها نزدیک تر می گردید تراکم خط دفاعی آن ها بیشتر می شد.
در این دقایق چشم امید الاهلی و هوادارانش به هساوی بود و بازیکنان الاهلی سعی می کردند با پاس های بلند و طولی او را صاحب توپ نمایند.
پس از ورود بازیکنان تازه نفس پرسپولیس دیگر شاهد حفظ توپ این تیم نبودیم و پرسپولیسی ها پاس های رو به جلو و طولی را در دستور کار خود قرار داده بودند.
در حالی که فقط پنج دقیقه به پایان بازی مانده بود علیپور با پاسی عرضی در پشت محوطه ی جریمه منشا را صاحب توپ و موقعیت کرده و این بازیکن نیز با شوتی دقیق و زمینی شادی را به کاروان پرسپولیس آورد.
پس از گل بازیکنان تیم عربستانی سعی در بازی تاخیری و بعضا جنگ روانی داشتند.
در ثانیه های پایانی بازی پاس علیپور در دهانه ی دروازه به منشا رسید که این بازیکن با بی دقتی توپ را به خارج دروازه فرستاد.
تعویض های طلایی برانکو ورق بازی را برای پرسپولیس برگرداند.
کامیابی نیا میانه میدان را استحکام بخشید،رسن در چند صحنه هم تیمی های خود را در موقعیت گل زنی قرار داد و روی سانتر او گل اول پرسپولیس به ثمر رسید.منشا با دوندگی های زیاد خط دفاعی الاهلی را بسیار آزار داد و گل دوم و تساوی بخش پرسپولیس را به ثمر رساند.
نکته ی حائز اهمیت ترجیه علیپور به طارمی بود که سازنده ی هر دو گل پرسپولیس شد.
تساوی دو بر دو در این دیدار هر چند شانس تیم عربستانی را برای صعود بیشتر کرد اما بازی پرسپولیس در نیمه ی دوم به خوبی نشان داد که این تیم می تواند با حذف الاهلی به جمع چهار تیم پایانی رقابت ها راه یابد.
پرسپولیس برای اولین بار مقابل یک تیم عربستانی به تساوی دو بر دو رسید و این دیدار دهمین تساوی این تیم مقابل رقیبان سعودی بود.
دیدار برگشت دو تیم در بیست و یک شهریور و در ورزشگاه بن زاید شهر ابوظبی و به میزبانی الاهلی عربستان برگزار خواهد شد.

سیدامین حسینی

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .