محمد مومنی : استقلال به تغییرات اساسی نیاز داردزمان ارسال : چهارشنبه, ۱ شهریور, ۱۳۹۶, ۱۱:۳۹   توسط : مدیریت

محمد مومنی : استقلال به تغییرات اساسی نیاز داردگذشت پنج هفته از لیگ برتر و البته نتایج نامطلوب استقلال تهران در لیگ هفدهم بهانه ای شد تا به سراغ پیشکسوت تیم ملی و باشگاه استقلال محمد مومنی رفته و مصاحبه ای را با ایشان ترتیب دهیم.
او در این مصاحبه لیگ هفدهم را مثبت،تغیر در کادر فنی استقلال را لازم و حضور شجاعی و حاج صفی را مقابل رژیم صهیونیستی اجتناب ناپذیر می داند.

-آقای مومنی پنج هفته از لیگ هفدهم سپری شده است.لیگ برتر امسال را چگونه می بینید؟
لیگ امسال در برخی مسائل به نظر می رسد رشد داشته زیرا دیدگاه مربیان نسبت به برنامه ی سازمان لیگ متفاوت بوده است و با آمادگی کامل پای به مسابقات گذاشته اند و مدیران و مربیان به این نتیجه رسیده اند که باید با آمادگی کامل وارد مسابقات گردیده و جز چند تیم خاص بقیه تیم ها تمرینات خود را به موقع شروع کردند.تیم ها به لحاظ بدنی پیشرفت داشته اند اما معضل تاکتیک تیم های ماست.ما به لحاظ ورزشگاه و چمن پیشرفت کرده ایم اما در آن چه به ما کمک می کند که در آسیا پیشرفت کنیم ضعف داریم چون نگرش مربیان ما محصور به تجربیات گذشته است و ما معدود مربیان علمی را داریم و این نقیصه باید جبران شود و برای جبران آن باید ابتدا مدیران ورزشی و فوتبالی داشته باشیم که خود صاحب علم نیز باشند.

-دو تیم تازه لیگ برتری شده سپیدرود و پارس جنوبی شرایط متفاوتی در این پنج هفته داشته اند.یکی در صدر و دیگری در قعر جدول.به نظر شما پارس جنوبی می تواند به شگفتی سازی های خود ادامه دهد و ما شاهد یک لایپزیک در لیگ کشورمان باشیم یا اینکه پس از چند هفته افت خواهد کرد.
نقطه ی اشتراک شمال و جنوب این است که هر دو تیم پر هوادار هستند و امکانات سخت افزاری یکسانی دارند اما در جنوب منابع مالی خوب و در شمال منابع انسانی بهتری وجود دارد.
هنوز فوتبال پارس جنوبی شناخته شده و قابل آنالیز نیست اما از این هفته به بعد تیم ها آن ها را به خوبی آنالیز می کنند و با برنامه مقابل شان قرار خواهند گرفت و راه های نفوذ این تیم را به خوبی خواهند بست.البته مهدی تارتار مربی جوان و با هوشی است و به خوبی می داند باید راه های دیگر را امتحان کند و تاکتیک های متنوع تری را اختیار کند تا بتواند به شگفتی سازی خود ادامه دهد.در غیر این صورت شاهد تنزل این تیم خواهیم بود.

-چرا تیم هایی مانند تراکتورسازی تبریز و سپاهان اصفهان که همیشه جزء تیم های مدعی بودند امسال خوب نتیجه نگرفته اند؟
اشاعه فوتبال در ایران فراگیر شده و امروزه برای بازیکنان مسائل مادی و امکانات سخت افزاری و تجهیزات حرف اول را می زند.تراکتور سازی بعد از پشت سر گذاشتن محرومیت در نیم فصل بازیکن جذب خواهد کرد اما هماهنگی و آمادگی ذهنی این بازیکنان با تیم زمان بر خواهد بود.سپاهان اما شرایط اش به گونه ای دیگر است‌.آن ها می دانند برای موفقیت باید به دنبال وحدتی استانی و مدیریتی باشند.آن ها هزینه ی زیادی برای مربی و بازیکن انجام می دهند اما همه چیز به اهداف باشگاه و مربی بستگی دارد.سپاهانی ها لذت بازی در آسیا را چشیده اند و دوست دارند باز هم به لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کنند.
این باشگاه یکی از باشگاه های حرفه ای ایران است و باید برنامه ریزی بهتری انجام دهد و به جزئیات دقت بیشتری نمایند زیرا کلیات را تمام باشگاه ها رعایت می کنند.ان شاءالله فوتبال اصفهان و تبریز جایگاه اصلی خود را در فوتبال ایران به دست خواهند آورد.

-استقلال مدل نود و شش را چگونه ارزیابی می کنید؟به نظر شما هدفمند یارگیری کرده اند؟
به لحاظ فوتبالی به اهداف خود نرسیده اند و به گونه ای رفوزه ی هفته های ابتدایی لیگ بوده اند زیرا نتوانسته اند انتظارات هواداران را برآورده کنند.دیگر در فوتبال نام ها بازی نمی کنند.فوتبال بی رحم تر از این حرفا است و نام ها را می بلعد.اکنون آن ها در گردابی گرفتار شده اند که هر لحظه بیشتر فرو می روند چون هم به لحاظ بدنی ضعیف هستند و هم به لحاظ ذهنی.بعید است به این زودی از مشکلات فارغ شوند.

-خیلی ها اعتقاد دارند منصوریان مسیری را در استقلال در پیش گرفته است که برانکو در بدو ورود به پرسپولیس در پیش گرفت.پس شما با این ایده مخالف هستید؟
پرسپولیس شناور بازی می کند و هر بازیکنی به خوبی می داند در هر موقعیتی که قرار گرفت چه وظیفه ای دارد.اکنون در استقلال بازیکنان جوان با جان و دل بازی می کنند اما بازیکنان با تجربه ی تیم گویی بی انگیزه اند.تمرینات باید برای بازیکنان با تجربه جذابیت داشته باشد اما گویی چند گانه گی در تمرینات وجود دارد.پارسال استقلال تیمی یک دست بود اما اکنون این گونه نیست.بعید است به اول فصل برگردیم و منصوریان دوباره این بازیکنان را انتخاب کند.

-منصوریان در مصاحبه ی آخر خود استراتژی بازی تیم اش را علنا در کنفرانس خبری اعلام کرد و گفت به دنبال بازی مالکانه است.آیا این پرده برداری از استراتژی تیم،برای او مشکل ساز نخواهد بود؟
جلوی تیم های بزرگ هم چون استقلال و پرسپولیس حریفان بسته بازی می کنند.همانند ما که در جام جهانی مقابل تیم بزرگی هم چون آرژانتین بسته بازی کردیم.هر تیمی مقابل حریفان بزرگ دنبال راه و روشی است که بتواند آبرو داری کند.برای بازی مالکانه باید در یک سوم حریف پرشور و خلاق بود تا حریف مجبور شود اشتباه کند و شما بتوانید از اشتباه آن ها استفاده کنید.باید کارهای تاکتیکی خوبی را قبل از فصل کار کرده باشید و تیمی پخته را در این زمینه وارد مسابقات کنید.در استقلال این خلاقیت و شور وجود ندارد.

-منصوریان به صورت شفاهی استعفا کرده است و از دالیچ و اشتیلیکه به عنوان جانشینان او نام برده می شود.به نظر شما تغیر کادر فنی در این مقطع می تواند به استقلال کمک کند یا باید به کادر فعلی فرصت بیشتری داده شود.

به نظرم استقلال در گرداب است و روز به روز پایین تر می رود.ان ها به بن بست تاکتیکی رسیده اند و به لحاظ روانی نیز تنزل پیدا کرده اند.منصوریان خود از مکتب استقلال است و استقلالی ها بسیار او را دوست دارند.او فرزند استقلال است و کاپیتان این تیم بوده اما هواداران نتیجه می خواهند.او پنج هفته نیست که سرمربی استقلال است بلکه او بیش از یک سال است که بر روی نیمکت استقلال می نشیند.در تیم استقلال به جای آن که با تجربه ها به جوان تر ها کمک کنند این جوان ها هستند که به باتجربه ها کمک می کنند و سعی دارند به گونه ای بازی کنند که رضایت بزرگ تر های تیم را جلب نمایند.

-مسعود شجاعی و احسان حاج صفی مقابل حریف رژیم صهیونیستی بازی کردند و فدراسیون اعلام کرد که آن ها از بازی در تیم ملی محروم خواهند شد.نظر شما صراحتا در این مورد چیست؟

جامعه ورزش ما بارها انزجار خود از رژیم صهیونیستی را اعلام کرده است.
تیم آن ها به اسرائیل سفر کرد و این دو عزیز از سفر خودداری و همت به خرج داده اند.مسعود شجاعی خود بچه ی آبادان و جنگ است حاج صفی نیز بچه ی اصفهان است.شهری که بزرگ ترین سرداران و طراحان جنگ را داشته و تاثیر بسزایی در جنگ داشته اند.حال آن ها در کشور ثالث برای تیم خود بازی کرده اند.آن ها با تیم خود قرارداد حرفه ای دارند و بر حسب نیازی که تیم شان به آن ها داشته و تحت تاثیر فشار رسانه ها و مدیران باشگاه مقابل حریف صف آرایی کرده اند.هر چند اگر بازی نمی کردند علاوه بر مشکلاتی که باشگاه برای آن ها بوجود می آورد احتمالا با محرومیت از سوی فیفا نیز مواجه می شدند.مسئولین ما باید موشکافانه به این قضیه نگاه کنند و از اسم شجاعی و حاج صفی به راحتی عبور نکنند.

-حرف آخر
ممنون از شما.

سیدامین حسینی

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .